Karel Hladeček

Zapomenutý hrdina Československého odboje

Karel Hladeček se narodil 13.3. 1908 v Mostě v rodině horníka. Studijně pobýval ve Francii v letech 1911-1920. Vystudoval Obchodní akademii v Teplicích Šanově (1923-1927). Poté absolvoval vysokoškolské studium na VŠ obchodní v Praze (1928-1932). V roce 1932 se vydal do Kolína a nastoupil jako profesor na Obchodní akademii v ulici Žižkova (dnes gymnázium, Obchodní akademie je přestěhovaná na ulici Kutnohorské). Vysvědčení učitelské způsobilosti získal 23. května 1933 a byl způsobilý vyučovat předměty I. oboru na obchodní akademii. Jak víme z archivních dokumentů, později také vyučoval německý jazyk. Vzhledem k absolvované praxi ovládal rovněž francouzštinu. V Kolíně se také věnoval práci s mládeží v roli skautského vůdce. Vystupoval na přednáškových akcích a publikoval články zaměřené na ekonomická témata.

V roce 1934 se oženil s Jarmilou Weigertovou. Měli dceru Helenu a syna Karla, s nímž se však nikdy nesetkal.

Karel Hladeček vedl kolínskou "odbočku" (jak se v archiváliích často nazývá odnož) skupiny Petiční Výbor Věrni zůstaneme (PVVZ). Tato skupina zahájila činnost v březnu 1939. Později se vřadila do Ústředního vedení odboje domácího (ÚVOD). PVVZ jako celek řídil Wolfgang Jankovec (Hladečkův profesor z vysoké školy), Karel Bondy a další. V Kolíně byli Hladečkovými kolegy Josef Doskočil a Alfons Remunda. Spojení mezi Kolínem a ústředím v Praze zabezpečoval knihovník, archivář a literární kritik Václav Běhounek.

Hladečkova práce v odboji spočívala zejména v dodávání informací Informační službě národního odboje (ISNO), odkud se zprávy dostávaly pomocí vysílaček do Londýna či Moskvy. Často se stávaly podklady pro rozhlasové vysílání adresované českému a slovenskému posluchačstvu. Takto se k zahraničnímu odboji dostalo přes Prahu například detailní sdělení o stavbě potrubí na naftu, o zásobách kyanidu draselného v kolínské továrně "Draslovka", o černém obchodování gestapáků, reporty o pohybu vojsk Kolínem nebo rozhodnutích Oberlandrátu. Tato činnost byla nacisty chápána jako špionážní, která byla velmi tvrdě postihována. Skupina PVVZ na Kolínsku měla i další úkoly. Pracovala například na vytvoření národních revolučních výborů (po zahájení války se Sovětským svazem) nebo se podílela na ilegální práci odborových pracovníků v kolínských továrnách.

V druhé polovině roku 1941 došlo ke zradě, díky níž proběhlo rozsáhlé zatýkání v pražském vedení ÚVODu. Během něj byly odhaleny i materiály vedoucí k rozvětvenému systému skupiny, tedy i na Kolínsko. 14.10. 1942 byl Karel Hladeček zatčen, spolu s ním jeho nejbližší kolegové a mnoho dalších osob. Následovalo vyslýchání gestapem a věznění v Kolíně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, na Pankráci, v Terezíně, Norimberku a Mnichově. Dne 13.6. 1944 byl Lidovým soudem v Berlíně (některé zdroje uvádí Norimberk) odsouzen k trestu smrti.

Karel Hladeček byl popraven 19.9. 1944 v Mnichově Stadelheimu ve věku 36 let.


14.4. 2019 jsme založili Wiki heslo:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Hlade%C4%8Dek

Projekt Karel Hladeček spravuje Klub vojenské historie Pevnost Mikulov. ČSOL Jednota Mikulov jej podporuje. Pro více informací o projektu navštivte webovou stránku KVH Pevnost Mikulov.

Podpořte projekt Karel Hladeček finančním darem pomocí QR kódu nebo převodem.

Bankovní účet: 2700118420/2010 

Naší prioritou je zachování odkazu ideálů Československých legií. Za tímto účelem ve spolupráci s Klubem vojenské historie Pevnost Mikulov (https://www.kvh.g6.cz/) sbíráme artefakty po legionářích a doplňujeme informace o jejich osudech (https://legie100.com/krev-legionare/). Pokud máte zájem zapojit se či pomoci, kontaktujte nás.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky